82LM51SX LAWN MOWER
82LM51SX LAWN MOWER
FROM:
Prices shown include VAT
The 82LM51SX is a powerful self-propelled lawn mower for professional use, featuring a 51cm/20” steel cutting deck and 3 in 1 function for any commercial cutting jobs. Producing power equivalent to 140cc petrol performance, the battery is also interchangeable with all other Cramer 82V tools.
Key Features
PRODUCT SPECIFICATION
Specification Value
RATED VOLTAGE (v)82
WEIGHT (kg)35.0
CUTTING WIDTH (cm)51
CUTTING HEIGHT (cm)2.5-8.0
MAX DRIVE SPEED (km/h)5.4
COLLECTOR CAPACITY (l)60
MAX AREA COVERAGE (m2)3060
Find Out More
Talk To Our Team
Dylan Llyr Evans
North & East Sales Rep
Mark Wood
South & West Sales Rep
Make An Enquiry
Best Time To Contact
Customers were also interested in...
82LM46SX LAWN MOWER
CRAMER 82LM46SX LAWN MOWER
Cramer 82Lm46Sx Lawn Mower
48PH POLE HEDGE TRIMMER
CRAMER 48PH POLE HEDGE TRIMMER
Cramer 48Ph Pole Hedge Trimmer
48B800 48V BLOWER 800W
CRAMER 48B800 48V BLOWER 800W
Cramer 48B800 48V Blower 800W
520 SP-H WALK BEHIND MOWER
Al-Ko 520 SP-H WALK BEHIND MOWER
48MCS MINI CHAINSAW 400 W
CRAMER 48MCS MINI CHAINSAW 400 W